Zakupy Żywność

Zdrowa żywność z upraw ekologicznych – kupuj tę z certyfikatem

Tu uzyskasz szczegółowe wiadomości o przetworach ekologicznych.

Od dynamicznego rozwoju przemysłu spożywczego, który zaczął się w XX w., produkty jedzone przez nas codziennie zaczęto standardowo wypełniać różnorodnymi substancjami przedłużającymi ich żywotność. Ale wraz z dojrzewającym zainteresowaniem konsumentów odnośnie tego, co konsumują i jakie może to wywoływać następstwa dla ich zdrowia, w ostatnim czasie coraz chętniej szukają oni produktów wykonanych z żywności nieprzetworzonej.

Ekologiczna żywność – rośliny uprawiane z zachowaniem wszelkich zasad rolnictwa ekologicznego

By jakiś wyrób dostępny w naszym kraju mógł mienić się „ekologicznym”, musi spełnić wiele przesłanek. Żywność eko oraz przetwory z niej wytwarzane muszą posiadać konkretne certyfikaty wydawane przez uprawnione do tego instytucje. Nadrzędnym jednakże atrybutem spożywczych produktów eko jest to, że zastosowane do ich przyrządzenia warzywa i owoce hodowano według głównych zasad rolnictwa ekologicznego. To oznacza, że rolnicy nie stosowali syntetycznych środków protekcji roślin ani nawozów, które mogłyby mieć szkodliwy oddziaływanie nie tylko na samopoczucie ludzi, ale które też są zagrożeniem dla środowiska. Niektóre bowiem nawozy zatruwają wody powierzchniowe czy wywołują zakwaszenie gleby, a opryski upraw syntetycznymi pestycydami nieraz są przyczyną śmierci pożytecznych pszczół. Z kolei ekologiczna uprawa sprawia, że rośliny cechują się niższą zawartością azotynów, azotanów oraz metali ciężkich, a to oznacza, że mniej tych niezdrowych związków dostanie się do ustroju ich konsumentów.

Co musi znaleźć się na opakowaniu zdrowej żywności eko

Żywność eko jest poddawana nieustannej kontroli na każdym etapie produkcji, w tym również w trakcie transportu oraz magazynowania. Co istotne, gdy artykuł spełnia warunki, jego wytwórca nie licząc typowych informacji m.in. o warunkach przechowywania, masie netto, miejscu produkcji ingredientów, kaloryczności oraz dacie trwałości, musi też obowiązkowo podać numer ID organu kontrolnego ten produkt i zamieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, którym są białe gwiazdki, które układają się w kształt liścia. Szukając ekologicznych przetworów trzeba więc czytać dokładnie etykiety wyrobów, a nabywając je online w sklepie producenta sprawdzić, czy na stronie opublikowana jest informacja o otrzymanych certyfikatach.

Lokalizacja:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]