Sport, rekreacja, hobby Zagadnienia motoryzacyjne i samochodowe Zakupy

Chroń ciało w czasie jazdy – o ubraniach na motocykl

Dowiedz się, gdzie nabyć odzież na motor.

Od zarania motoryzacji wiadomo, że jazda na motorze nie należy do bezpiecznych czynności. W czasie kolizji kierowca motocykla nie jest chroniony przez pasy i bezpośrednio przyjmuje on na siebie siłę zderzenia. Stąd tak istotne dla każdego motocyklisty jest zaopatrzenie się w odpowiednią odzież opracowaną specjalnie do tego rodzaju jazdy. Ubranie na motocykl nie tylko ogranicza potencjalne urazy motocyklisty, ale również ochrania go przed deszczem, wiatrem i promieniami słonecznymi, co podnosi komfort jazdy.

Ubranie na motocykl – z tekstyliów czy ze skóry?

Kompletując odzież na motor na początku należy zaopatrzyć się w kask, bo zgodnie z przepisami kodeksu drogowego jego posiadanie jest obowiązkowe, obojętnie czy pędzimy sportowym ścigaczem po ekspresówce, czy jedziemy z niską prędkością na skuterze. Jest to także kluczowy element protekcji motocyklisty, ochraniający czaszkę przed ranami, które mogą mieć poważne następstwa dla jego zdrowia, a nawet życia.

Do zabezpieczenia reszty ciała w trakcie jazdy mamy dużo opcji. Pasjonat jednośladów może skomponować swój ubiór sięgając po stosowną kurtkę oraz spodnie opracowane specjalnie do jazdy na motorze lub wybrać kombinezon (jedno- ewentualnie dwuczęściowy). W sklepach motorowych w sprzedaży znajdziemy odzież tekstylną oraz skórzaną. Bez wątpienia, skóra jest niezwykle wytrzymałym na uszkodzenia półproduktem, co nie świadczy o tym, że ubrania na motor wytworzone z tekstyliów ochrania słabo – wykorzystuje się w nich tkaniny o dużej odporności na ścieranie oraz wysokie temperatury. Te elementy odzieży motocyklisty mają stosowne wzmocnienia (slidery) ochraniające kolana, barki oraz łokcie, które w trakcie wypadku są najbardziej wystawione na urazy.

Plecaki, buty i pozostałe akcesoria

Następnymi ważnymi elementami ubrania na motor są rękawice i buty. Rękawice w czasie upadku zabezpieczają dłonie przed poważnymi urazami, gdyż to nimi instynktownie zasłaniamy resztę ciała wyciągając je przed głowę i klatkę piersiową, przez co narażamy je na bolesne otarcia skóry oraz złamania. rekomenduje się zatem zaopatrzyć się rękawice ze wzmocnionymi modułami osłaniającymi kłykcie oraz wewnętrzną część dłoni. Stosowne buty na motor poza tym, iż osłaniają drobne kości śródstopia, gwarantują także lepszą przyczepność, a w związku z tym dokładniejsze panowanie nad ciężką maszyną.

W jakie pozostałe dodatki do ubrań na motor powinno się wyposażyć? To bez wątpienia plecaki, kominiarki, gogle jeśli korzystamy z kasku crossowego, jak również posiłkowe ochraniacze, zbroje czy też slidery.

Lokalizacja:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]