Zagadnienia motoryzacyjne i samochodowe Zakupy

Bezpieczne jazda samochodem w górach – łańcuchy śniegowe

Szukasz łańcuchów śniegowych? Sprawdź ebagaznik.pl

Łańcuchy samochodowe znacznie zwiększają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest przykładowo w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w innych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład w Hiszpanii, Polsce, Niemczech i we Włoszech). Jak jednak modele łańcuchów na koła można nabyć?

Modele łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy zazwyczaj mając na względzie ich przeznaczenie. Wyróżniamy typy stworzone z myślą o stosowaniu w autach terenowych, osobowych, ciężarowych i dostawczych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się także motywem zaplotu, mocowaniem, które powinno być dopasowane do rodzaju felgi oraz grubością i przekrojem ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są również tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci stosują głównie stal tytanową lub manganową.

Jazda z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i za pierwszym razem może być przyczyną znacznego stresu. Aby go uniknąć, warto przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym bądź w garażu. Sama jazda z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Należy unikać buksowania kół, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i jazdy po odśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów samochodowych, należy też obowiązkowo kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich eksploatacji.

Lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]