Sport, rekreacja, hobby Zakupy

Baty i palcaty jeździeckie

Więcej o szpicrucie na https://horse-trade.pl/pl/c/Baty%2C-Palcaty/29.

Kupując odzież jeździecką wypada pamiętać o wyposażeniu się również w istotne akcesoria. Zarówno podczas ujeżdżania konia, jazdy rekreacyjnej czy w trakcie turniejów, niezbędne będzie stosowanie batów i palcatów jeździeckich.

Rodzaje i funkcja batów jeździeckich

Wymienia się parę kategorii batów jeździeckich: powożeniowe, ujeżdzeniowe, baty do lonżowania oraz naturalnie palcaty skokowe. Najczęściej używane to:
bat do lonżowania – jest zazwyczaj długi na 160-200 cm i służy do skłonienia zwierzęcia do nieprzerwanego chodu naprzód, przystopowania konia bądź przykucia jego uwagi. Przy pomocy takiego bata trener utrzymuje kontrolę nad koniem, równocześnie dystansując się od zwierzęcia na stosowną odległość. Obecnie baty do lonżowania wytwarzane są z reguły z włókna szklanego i posiadają antypoślizgową rączkę, która sprawia, iż mocno trzyma się dłoni w każdych warunkach. Przeważnie są składane, ale spotykane są także modele jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest zdecydowanie krótszy (ma przeciętnie między 90 a 140 centymetrów) i na jego końcu jest sznureczek. Wykorzystuje się go podczas treningu, sporadycznie w jeździe rekreacyjnej. Trzeba zaznaczyć, iż wykorzystuje się go tylko wówczas, gdy jeździec nie może wymusić od konia adekwatnego zachowania za pomocą sygnałów przekazywanych nogą bądź dłonią.
palcat skokowy – potocznie zwany także szpicrutą, to najkrótszy rodzaj bata – ma długość około 60 maksymalnie 75 cm. Kończy się zazwyczaj klapką ze skóry, której dźwięk dyscyplinuje konia i skłania go do konkretnej reakcji. Palcatem uderza się łagodnie w łopatkę zwierzęcia, co tłumaczy, dlaczego nie jest on długi.

Po czym poznać, że smagnięcie batem lub palcatem jest za silne?

Szpicrut i batów jeździeckich niezmiernie łatwo nadużyć, zatem wypada za każdym razem posługiwać się nimi racjonalnie. Za mocne smagnięcie może doprowadzić do tego, iż zamiast wykonać polecenie koń będzie bardziej niespokojny bądź będzie w przyszłości kojarzyć daną przeszkodę z odczuwaniem bólu. Jeśli bat bądź palcat odcisnął ślad na skórze konia oznacza to, że jeździec uderza zdecydowanie za mocno.

Podczas jazdy baty oraz palcaty trzymamy w ten sposób, by były ułożone równolegle z trzymanymi wodzami. Jeśli na rączce znajduję się pętla, nie wolno zakładać jej aż do przegubu dłoni, gdyż w przypadku upadku jeździec mógłby się zranić.

Lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]