Wyposażenie i urządzanie mieszkania

Styl eko we wnętrzu – naturalność i harmonia

Estetyka eko zrodziła się w dużych miastach, z tęsknoty za naturą. Wnętrza w stylu ekologicznym to również naturalna kontynuacja trendu eko, w którym kluczowa jest świadoma konsumpcja i dbałość o środowisko naturalne. Jak zaaranżować mieszkanie w stylu eko? Po jakie kolory i materiały sięgnąć? Jak dobrać podłogi, meble i dodatki, aby całość wpisała się w ten nurt? Podpowiadamy w artykule.

Wnętrza w stylu eko – charakterystyka

Pomieszczenia zaaranżowane w tej estetyce cechują się minimalistyczną formą i nawiązaniem do natury, dzięki czemu sprzyjają relaksowi. Styl ekologiczny to także dbałość o środowisko naturalne i minimalizacja destrukcyjnego wpływu produktów na ekosystem. Nie bez znaczenia jest więc jakość wykorzystanych surowców i ich wpływ na środowisko podczas całego cyklu ich życia. Po jakie materiały i barwy sięgnąć, aby uzyskać pożądany efekt?

Paleta kolorów w stylu ekologicznym

Styl ekologiczny wnętrza to kolorystyczna harmonia. W takich aranżacjach warto więc stosować się do klasycznej zasady „trzech barw”. W tej regule wykorzystuje się neutralny ton podstawowy, zajmujący do 80% całkowitej powierzchni pomieszczenia, oraz bardziej zdecydowany kolor towarzyszący (20%) i wyraźnie akcentujący (10%).

Ponieważ podstawą wnętrz w stylu eko są neutralne i wyciszające barwy, w takich przestrzeniach najczęściej bazę stanowi biel, beż i szarości. Rolę kolorystycznych akcentów odgrywają natomiast zielenie (np. oliwkowy), pomarańcze i barwy żółte (np. ochra, terakota) oraz rozmaite odcienie drewna.

Materiały w stylu eko

W tej estetyce ważne jest wykorzystanie naturalnych oraz biodegradowalnych surowców przyjaznych środowisku. Na ocenę materiałów wpływa cały cykl ich życia – od wydobycia, produkcji, transportu, po utylizację. Nie dziwi więc fakt, że we wnętrzach w stylu eko kluczową rolę odgrywa drewno. W przypadku polskich aranżacji, ekologicznym rozwiązaniem będą rodzime gatunki drzew – w odróżnieniu od egzotycznego drewna, nie wymagają dalekiego transportu. Niezwykle ważny jest także proces produkcji.

Do eko surowców zaliczyć należy również bawełnę, wełnę, len, rattan, jutę, bambus oraz korek. Dwa ostatnie są szczególnie polecane z uwagi na to, że szybko rosną, a tym samym są szybko odnawialne.

Sypialnia w stylu eko - dobór materiałów

Styl eko we wnętrzach – wykończenie i wyposażenie

Jak wykończyć podłogi i ściany oraz jakich mebli i dodatków użyć, aby stworzyć przestrzeń w nurcie ekologicznym?

Meble i dodatki w eko stylu

We wnętrzach w stylu ekologicznym dominować powinny drewniane meble i zabudowy o prostym designie. W ten trend wpiszą się także pieńki (w roli stolika kawowego czy siedziska) oraz plastry drewna (podstawki pod ceramikę, ścienne dekoracje, zagłówek łóżka). W eko salonie czy sypialni często pojawia się również rattanowy fotel, wiklinowy kosz oraz lniane zasłony.

Z kolei na stworzenia odpowiedniego klimatu w kuchni pozwoli minimalistyczna drewniana zabudowa z kamiennym blatem. W przypadku aneksów z wyspą kuchenną rekomendowane są hokery z drewna lub te z korkowym siedziskiem. Uzupełnieniem całości będą bambusowe rolety, gliniane donice wypełnione świeżymi ziołami oraz oświetlenie z rattanowym abażurem.

Ponieważ styl ekologiczny niesie ze sobą świadomą konsumpcję, w eko wnętrzach wykorzystuje się również potencjał już wyprodukowanych przedmiotów. W takich aranżacjach warto wprowadzić meble używane lub te z recyklingu czy upcyklingu (np. regały i siedziska z palet).

Styl eko a ściany

Ekologicznym hitem aranżacyjnym ostatnich sezonów są „zielone ściany”, czyli roślinne kompozycje wypełniające przestrzeń od ziemi po sam sufit. Te wertykalne ogrody nie tylko pięknie wyglądają, ale i poprawiają jakość powietrza we wnętrzu. Pozytywnie wpływają również na samopoczucie oraz wydajność pracy.

Mieszkanie w stylu eko z “zieloną ścianą”

Ściennym materiałem, wykorzystywanym we wnętrzach w stylu eko, jest także korek. Ten ekologiczny surowiec może pojawić się w roli ściany akcentującej – w salonie czy sypialni tuż za łóżkiem. Bardzo dobrze sprawdza się również w domowych biurach oraz kuchniach, jako estetyczny i praktyczny sposób na gromadzenie notatek czy przepisów.

We wnętrzach w stylu eko często spotykanym rozwiązaniem aranżacyjnym są także deski na ścianie. Do stworzenia takiej konstrukcji wykorzystać można zarówno drewno z odzysku, jak i trójwarstwowe deski podłogowe.

Podłogi w stylu eko

Wnętrza urządzone w stylu ekologicznym nieodzownie kojarzą się z drewnianymi podłogami. Warto jednak pamiętać, że nie każde deski podłogowe pasować będą do eko salonu czy sypialni. W takich przestrzeniach warto postawić na modele wykonane z rodzimych gatunków drzew, np. jesionu czy dębu.

Nie bez znaczenia jest także rysunek podłogi. W przestrzeniach w stylu eko polecane są deski o wzorze jednorzędowym, ponieważ ich prostota wpisuje się w minimalistyczny klimat takich aranżacji.

W tym nurcie ważną rolę odgrywa również wykończenie podłóg. Mowa o wyraźnie podkreślonej strukturze drewna (np. za pomocą ręcznego szczotkowania) oraz o ekologicznych środkach impregnujących (np. olej ECO).

Jesionowymi posadzkami spełniającymi wyżej wspomniane założenia są dwa modele pochodzące z Melody Collection: Swing Jazz oraz Soul Jazz. Z kolei dębową podłogą o takiej charakterystyce jest m.in. Królewski Pierścień 1R z serii artystycznie postarzanych podłóg dębowych Timeless Collection.

  • Podłoga drewniana Jesion 1R Podłoga drewniana Jesion 1R Swing Jazz z kolekcji Melody
  • Podłoga jesionowa olejowana Podłoga jesionowa Melody Soul Jazz olej orzechowy
  • Podłoga drewniana Królewski Pierścień z kolekcji Timeless Podłoga drewniana Królewski Pierścień z kolekcji Timeless

Propozycje wpisujące się w estetykę eko znajdują się także w kolekcji NoLimits Collection. Przykładem ultrawytrzymałych dębowych podłóg o wzorze deski jednorzędowej jest np. Happiness, Sense czy Inspiration.

  • Drewno we wnętrzu - podłoga drewniana Balticwood Podłoga drewniana Dąb Cream&Cream 1R z kolekcji No Limits
  • Podłoga drewniana Dąb Classic 1R Podłoga drewniana Dąb Classic 1R lakier mat z kolekcji Melody
  • Podłoga drewniana Inspiration Dab Villa 1R Podłoga drewniana Inspiration z kolekcji NoLimits

Z kolei w kolekcji Jeans Collection przykładem podłóg o wzorze deski jednorzędowej są modele: One_4Him, Four_4Him czy Six_4Him.

  • Podłoga drewniana Dąb Cottage 1R Frosty & Frosty Podłoga drewniana Dąb Cottage 1R Frosty & Frosty
  • Podłoga Drewniana Four_4Him Podłoga Drewniana Four_4Him z kolekcji Dąb Villa 1R
  • Podłoga drewniana Six 4Him z kolekcji Jeans Podłoga drewniana Six 4Him z kolekcji Jeans

Źródło tekstu: https://blog.balticwood.pl/styl-eko-we-wnetrzu-naturalnosc-i-harmonia/