Usługi

Co warto wiedzieć o badaniach wysokościowych

Sprawdź, kto oferuje badania wysokościowe Bielsko Biała.

Wielu z nas działania na wysokości kojarzy przede wszystkim z serwisowaniem kominów lub myciem okien w wysokościowcach. Według obowiązujących w Polsce regulacji są to zaś wszelkie zadania wykonywane na wysokości wyższej niż jeden metr. W przypadku, kiedy prace prowadzone są co najmniej 3 metry nad ziemią, konieczne jest natomiast przejście specjalistycznych badań wysokościowych. Na czym więc one polegają? W jakich placówkach są wykonywane? Jakie choroby sprawią, że nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – gdzie się udać?

Badania wysokościowe możemy wykonać odwiedzając przychodnię medycyny pracy, w której uzyskamy dokumenty kierujące na badania specjalistyczne. Po ich przejściu – o ile oczywiście efekty będą pozytywne – zyskamy orzeczenie umożliwiające pracę na wysokościach. Zdarza się też, że na przeprowadzenie badań wysokościowych nie ma wiele czasu – wówczas najlepiej zrobimy wybierając się sami do okulisty, laryngologa i neurologa celem wykonania badań, a potem składając je w przychodni medycyny pracy, jakkolwiek najlepiej zgłosić się na badania w specjalistycznej poradni.

Przez które schorzenia nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe powinny zdiagnozować choroby, które sprawiają, iż praca na wysokościach staje się niebezpieczna. Do najważniejszych tego typu schorzeń zaliczają się przede wszystkim epilepsja i choroby błędnika, wady oczu (a konkretnie – konieczność stosowania okularów (choć można to wyeliminować wykorzystując soczewki kontaktowe), a także zez. Specjalista ma prawo poza tym odmówić podpisania zaświadczenia, jeżeli chorujemy na zaawansowaną hiperglikemię lub walczymy z zawrotami głowy. Badania wysokościowe powinniśmy powtarzać co 36 miesięcy, natomiast osoby po pięćdziesiątym roku życia – co roku.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]