badania psychotechniczne Bielsko, badania psychologiczne Bielsko Biała, badania kierowców Bielsko
Usługi

Badania psychologiczne kierowców – garść faktów

Badania psychologiczne mają naprawdę szerokie zastosowanie. To nie tylko sposób bliższego poznania siebie, ale także poznania predyspozycji psychologicznych jednostki, które wymagane są do wykonywania konkretnych prac. Spośród tych badań wyróżnia się między innymi badania psychologiczne kierowców.

Badania psychologiczne kierowców – o co w nich chodzi?

Ci, którzy zobowiązani są wykonać badania psychotechniczne, nierzadko mocno się ich obawiają. Tymczasem okazuje się, że naprawdę nie ma czego się bać. Komplet badań zbudowana jest z wywiadu psychologicznego, testów badających inteligencję, testów osobowościowych oraz testów aparaturowych, które pozwalają określić między innymi szybkość reakcji. Testy służące do pomiaru inteligencji mają za cel ocenić zdolności intelektualne jednostki, która poddawana jest badaniu. Testy osobowościowe oceniają cechy osobowości. Ujmują m.in: ekstra- oraz introwersję, psychotyzm i neurotyzm. W wypadku testów aparaturowych psycholog wykorzystuje miernik czasu reakcji, stereometr, wirometr, aparat krzyżowy i ciemnię. Testy nie nakładają konieczności żadnego uprzedniego przygotowania. Osoby, które muszą nosić okulary, powinny tylko pamiętać, by zabrać je na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto powinien się im poddać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1, C1+E, C+E, C, D1, D1+E, D i D+E. Przejść muszą je też osoby, które chciałyby wykonywać zawód egzaminatora lub instruktora nauki jazdy. Są obowiązkowe dla kandydatów na operatorów wózków widłowych oraz kierowców taksówek. Warto dodać, że przejść je muszą również ci kierowcy, którzy stracili prawo jazdy na skutek prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Ważność takich badań jest różna w zależności od kategorii osób, które je przechodzą. I tak chociażby w przypadku kierowców zamierzających odzyskać prawo jazdy po utracie dokumentu za prowadzenie pojazdu po spożyciu napoi alkoholowych badania te są bezterminowe. Należy wykonać je wyłącznie raz.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]