Usługi

Badania operatorów – dlaczego są obowiązkowe?

Chcesz poznać więcej szczegółów o badaniach operatorów Bielsko? Skieruj się na www.testypsychologiczne.com.pl/badania-operatorow/.

Kiedy mówi się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, zazwyczaj kojarzymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi je zrobić. Konieczność ich wykonania ten prawo nakłada również na operatorów wózków, koparek, dźwigów i podobnych sprzętów. Dlaczego istnieje taka konieczność i co jest badane?

Czy badania operatorów są potrzebne?

Ustawa precyzyjnie określa, które grupy zawodowe muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których wysoka sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Co więcej, jeśli chodzi o warunki, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, dość często dochodzi w nich do wypadku, a większa część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak koncentracji czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te zmniejszają się wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie należy, i z tego powodu robienie tego rodzaju badań jest tak ważne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Badania, jakim poddaje się kierowców i operatorów, dotyczą w znacznej mierze tego samego. Sprawdza się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe oraz widzenie po zmierzchu, a ponadto poziom koncentracji, zdolność oceny odległości i prędkość reakcji. Ważna jest także przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe TAK lub NIE, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zwykle nie zabierają one więcej czasu niż trzydzieści minut.
Jeżeli chodzi o to, jak długo wyniki zachowują ważność, to jest to zależne głównie od wieku osoby badanej. Zwykle są to trzy-cztery lata, natomiast w przypadku osób powyżej pięćdziesięciu lat – jeden-dwa lata.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]