strona o zdrowiu, blog o zdrowym stylu życia
Nasze porady Ochrona zdrowia Strony internetowe

Jak rozważnie korzystać ze źródeł informacji o zdrowiu w sieci?

W sieci da się bardzo łatwo wyszukać informacje na każdy temat. Internauci mają zwłaszcza słabość do szukania porad w Google odnośnie kwestii zdrowotnych, częstokroć nawet poprzedzając decyzję o konsultacji ze specjalistą godzinami myszkowania w sieci w celu odszukania na własną rękę rozwiązania problemu. Lecz czy to rozsądny sposób korzystania z wiedzy publikowanej na stronach o zdrowiu i urodzie?

Portal o zdrowiu i urodzie to nie alternatywa dla specjalistycznej porady medycznej

W natłoku treści o medycynie, dietach i zabiegach estetycznych publikowanych w internecie znajdzie się sporo rzetelnych artykułów pisanych zarówno przez specjalistów, jak i przez ludzi zafascynowanych tematyką zdrowotną i od lat działających w zawodach powiązanych z medycyną. Niemniej jednak korzystanie z artykułów umieszczanych na stronach o zdrowiu lub urodzie nie powinno (a zasadniczo nie może!) opierać się na przyjęcie ich za opcję alternatywną do bezpośredniego kontaktu z lekarzem. Blog o zdrowym stylu życia, jeśli zapewnia wiarygodnych informacje, może natomiast stać się dobrym źródłem dodatkowej wiedzy, która przygotuje użytkownika do sprawnego poruszanie się po świecie polskiej służby zdrowia. Przeczytanie w sieci dokładnego opisu zabiegu wytłumaczonego niemedycznym językiem pozwoli oswoić pacjenta z procedurą przyszłej operacji i zmniejszyć stres z nią związany. Natomiast artykuł z opisem objawów wskazujących na konkretną chorobę, którą czytelnik u siebie dostrzega, może ułatwić mu później konsultację z lekarzem.

Warto subskrybować portale z ciekawostkami o zdrowiu, ponieważ poza informacjami o najpopularniejszych chorobach, które mogą nas dotknąć, często znajdziemy tam wiele artykułów podpowiadających jak w prosty sposób wprowadzić drobne zmiany do swojego stylu życia, aby uczynić go zdrowszym i mniej obciążającym organizm. Popularne są serwisy przybliżające wartości odżywcze poszczególnych produktów żywnościowych czy prezentujące różne zestawy prostych ćwiczeń. Należy jednak pamiętać, że jeśli potrzebujemy specjalistycznej diety z powodu nadwagi lub choroby wykluczającej pewne artykuły żywieniowe, powinniśmy się zgłosić do specjalisty a nie układać jadłospis na podstawie informacji znalezionych w internecie. Podobnie z ćwiczeniami – jeśli odczuwamy chroniczny ból, to lekarz powinien znaleźć jego przyczynę i zasugerować odpowiednie ćwiczenia na jego złagodzenie lub skierować do rehabilitanta.

Portal o zdrowiu Revelare.pl