Ochrona zdrowia

Stożek rogówki – czym charakteryzuje się to schorzenie?

Skieruj się w to miejsce po więcej informacji o leczeniu stożka rogówki Kraków.

Keratoconus, innymi słowy stożek rogówki, to schorzenie, które w znacznym stopniu utrudnia życie – pogarsza jakość widzenia, a przy tym może być przyczyną innych chorób oczu. W nowoczesnych klinikach okulistycznych okuliści dysponują wiedzą pozwalającą poradzić sobie z tym problemem. Jak zatem wygląda przebieg leczenia stożka rogówki?

Korekta stożka rogówki – skąd bierze się ta choroba?

Rogówka to przezroczysty element gałko ocznej, który mocno skupia promienie świetlne. Znajduje się przed tęczówką i jest słabo ukrwiona, jednak posiada mnóstwo nocyceptorów. W okolicy 30. roku życia może ulec odkształceniu polegającemu na ścieńczeniu oraz uwypukleniu w środkowej części. Jest to wynikiem osłabienia tkanki, która, wedle niektórych teorii, ulega oddziaływaniu wolnych rodników. Stożek rogówki powoduje miopię i miopię, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie świetlne. Chorzy uskarżają się także na podrażnienie oczu, czasem zdarza się też widzenie podwójne. Choroba ta nieraz współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, np. zapaleniem spojówek spowodowanym przez alergię. Szczęśliwie obecnie możliwe jest efektywne leczenie stożka rogówki. We początkowej fazie wada jest adiustowana z użyciem soczewek kontaktowych lub okularów, później natomiast potrzebne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – skuteczne metody

Leczenie stożka rogówki może być przeprowadzane za pośrednictwem różnorodnych procedur medycznych. Aktualnie najbardziej skuteczną metodą na poprawę ostrości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się też korekty stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. zabieg Topoguided. Bardzo dobre rezultaty dają procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia korygowanie miopii albo astygmatyzmu przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą również po jakimś czasie udać się na zabieg laserowy, który całkiem usuwa wadę wzroku.

Lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]