Ochrona zdrowia

O przyczynach bólu kręgosłupa i jak z nim walczyć

Jeżeli potrzebujesz więcej wiadomości dotyczących bólu kręgosłupa piersiowego, skieruj się w to miejsce

Powracający ból kręgosłupa między łopatkami, w odcinku piersiowym czy lędźwiowym powoli zaczyna być normalnością dla dużej części społeczeństwa. Współcześnie jest to przypadłość, której doświadczają nie tylko ludzie w starszym wieku. Mała aktywność fizyczna skorelowana z siedzącą pracą powoduje, że bólu tego typu doznają również młodsi ludzie.

Ból kręgosłupa – o czym świadczy?

Ból pleców może wynikać z kilku przyczyn. Jego występowanie przykładowo w odcinku piersiowym częstokroć związane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeżeli odczuwany jest jako ból promieniujący w kierunku ramion oraz barku. Ból kręgosłupa piersiowego może też wskazywać na rozwijające się zmiany reumatyczne czy schorzenia organów, toteż jego leczenie inicjuje się między innymi od wykluczenia tego rodzaju przyczyn. Tymczasem ból na wysokości łopatek oraz ból w odcinku lędźwiowym częstokroć jest następstwem nadmiernego obciążenia struktury kręgosłupa (więzadeł, ścięgien bądź mięśni przykręgosłupowych), wynikającego np. z przestawiania wielokilogramowych przedmiotów lub złą postawą. Taki ból przeciążeniowy przez wiele osób jest ignorowany, bo łagodnieje po odpoczynku, jednakże może on być symptomem rozwoju przepukliny dysku (dyskopatii). Oczywiście ból pleców bywa także konsekwencją rozlicznych stanów zapalnych czy obrażeń niejednokrotnie tak błahych, że wracamy do nich myślą dopiero podczas wizyty w gabinecie lekarskim.

Ból pleców – jak się przed nim uchronić?

Bólu pleców nie wolno lekceważyć i trzeba bezzwłocznie zgłosić się na konsultację z lekarzem. Będzie on w stanie orientacyjnie zidentyfikować rodzaj oraz źródło bólu, a w dalszej kolejności skieruje do właściwego specjalisty, który wybierze optymalny kierunek terapii. Nie powinno się jednak czekać, aż pojawi się ból krzyża. O kręgosłup trzeba dbać od wczesnego wieku, również jeśli nie sprawia jeszcze problemów. Z tego też powodu doktorzy rekomendują pamiętanie o poprawnym ułożeniu ciała, np. podczas pracy przy komputerze, dbanie o odpowiednią wagę oraz codzienną aktywność fizyczną. Naprężone mięśnie pleców i karku można również rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym czy też za sprawą aparatów do wibroterapii. Taki masaż drganiami wzmacnia mięśnie, co łagodzi bóle przeciążeniowe oraz pobudza krążenie limfy i krwi.

Lokalizacja:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]