Dbanie o urodę Ochrona zdrowia

Jak można usunąć lub wygładzić zmarszczki mimiczne?

Starzenie się skóry jest nieunikniony, a inicjuje się przeważnie po dwudziestym piątym roku życia. Istnieją jednak metody, które pozwalają opóźnić powstawanie pierwszych oznak starzenia. Jak więc przebiega zabieg wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym w gabinecie kosmetologii?

Tworzenie się zmarszczek – co powoduje utratę jędrności skóry?

Powstawanie zmarszczek na cerze jest konsekwencją utraty elastyny i kolagenu w tkance – włókien odpowiedzialnych za jej jędrność oraz promienny wygląd. Z upływem lat struktura cery się zmienia, a białek tych zwyczajnie ubywa. Na powstawanie zmarszczek ma wpływ również tryb życia – uzależnienie od papierosów, częsta ekspozycja na promieniowanie słoneczne bądź brak pielęgnacji cery. Osoby ze skórą mającą tendencję do przesuszania się szybciej spostrzegają pierwsze zmarszczki, także te mimiczne. Dzisiejsza medycyna estetyczna zna jednak mnóstwo metod usunięcia zmarszczek. Jedną z najskuteczniejszych jest wolumetria – wypełnianie kwasem hialuronowym. Kwas ten to związek występujący w organizmie człowieka i odpowiada za związanie cząstek H2O w tkance skórnej, a więc również ma spory wpływ na jej jędrność. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym polega na podaniu kwasu w postaci zastrzyków. Skutkiem wstrzykiwania kwasu jest wymodelowanie rysów twarzy i przywrócenie cerze młodzieńczego wyglądu.

Różnice między botoksem i kwasem hialuronowym

Tworzenie się zmarszczek mimicznych można zahamować również z pomocą toksyny botulinowej, czyli substancji, która ogranicza przesadne napięcie oraz skurcze mięśni. Za sprawą jej działania cera wygładza się, a bruzdy oraz zmarszczki przestają być zauważalne. Toksynę botulinową stosuje się m.in. do usuwania kurzych łapek, a także zmarszczek na czole. Czy istnieją jakieś różnice między botoksem a kwasem hialuronowym? Tak. Kwas to wypełniacz i korzysta się z niego na przykład do modelowania ust oraz wypełniania linii marionetki bądź bruzd nosowo-wargowych. Z kolei botoks poleca się do redukcji zmarszczek w górnych partiach twarzy. Czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu likwidacji zmarszczek? W obu sytuacjach jest to ciąża i okres karmienia piersią. Botuliny nie wstrzykuje się także osobom z dysfunkcjami przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego, a także nadwrażliwym na tę toksynę. Kwasu hialuronowego zaś nie rekomenduje się wstrzykiwać osobom cierpiącym na stany zapalne oraz choroby z obszaru kolagenoz.