Na voigtklinikaoka.pl/uslugi/likwidacja-blizn-rogowkowych/ odnajdziesz więcej szczegółów o likwidacji blizn rogówkowych.
Oko jest delikatnym elementem ciała i łatwo może zostać uszkodzone. W rezultacie rozmaitych chorób czy urazów mechanicznych na powierzchni rogówki tworzą się blizny, które w mniejszym lub większym stopniu rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówki można jednak zlikwidować, dzięki osiągnięciom laserowej korekcji wzroku.
Objawy wskazujące na utworzenie się blizn rogówkowych
Rogówka jest wypukłą, zewnętrzną warstwą oka, która je ochrania, a zarazem nadzoruje sposób, w jaki wiązki światła dostają się do kolejnych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona, a także niezwykle sprężysta i choć na ogół delikatne jej otarcia goją się samoistnie, w szeregu przypadków powstają zbliznowacenia, również z powodu naszej nieuwagi. Co jest przyczyną powstawania blizn rogówki? Mogą być one na ogół skutkiem przedostania się do oka ciała obcego, rozmaitych chorób (np. półpaśca) lub urazów mechanicznych jak skaleczenia, zadrapania oraz oparzenia. Lecz blizny na rogówce mogą wytworzyć się też w wyniku nieostrożnego zakładania soczewek korekcyjnych. Nie licząc wyczuwalnego pogorszenia się wzroku, o występowaniu blizn rogówkowych sygnalizuje kilka innych symptomów, jak m.in. puchnięcie powiek, wrażliwość na światło czy wrażenie bólu gałki ocznej, dlatego jeżeli ich doświadczasz zalecamy jak najszybciej umówić się na wizytę u okulisty. Podczas wnikliwego badania określi on głębokość, pozycję i wielkość blizn, a także poinformuje o możliwości ich leczenia.
Zabieg metodą PTK – likwidacja blizn na rogówce
Najpopularniejszą obecnie metodą likwidowania blizn na rogówce jest zabieg PTK, realizowany w większości klinik, zajmujących się korektą wad wzroku. Metoda PTK pozwala na usunięcie zarówno blizn z peryferyjnego, jak i centralnego obszaru rogówki. PTK wykorzystuje się też do leczenia innych wad tej części oka. Blizny likwiduje się w procesie odparowania przy użyciu promienia lasera wierzchniej warstwy tkanki rogówki. Przed rozpoczęciem tego zaledwie kilkuminutowego zabiegu nie trzeba korzystania z całkowitego znieczulenia, wystarczające jest miejscowa anestezja gałki ocznej, którą aplikuje się środkiem w kroplach bezpośrednio na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez kolejne kilka tygodni trzeba nie przemęczać oka, słuchać się ściśle poleceń lekarza i regularnie pojawiać się na kontroli w wyznaczonym czasie.
Lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]