Kosztowności

Topaz mistyczny w jubilerstwie

Więcej o topazie mistycznym na www.mystictopaz.pl

Niepowtarzalny blask oraz oryginalny, jak na topaz, odcień to najistotniejsze właściwości topazu mistycznego, który od lat szczyci się dużym zainteresowaniem entuzjastów biżuterii. Choć z pozoru możnaby błędnie stwierdzić, że to odmienny minerał, topaz mistyczny okazuje się w rzeczywistości normalnym topazem. Jego wyjątkowe walory są skutkiem specjalnej techniki produkcji – prawdziwy topaz jest podczas niej poddawany wpływowi wysokiej temperatury i powlekany cienką warstwą metalu ozdobnego. Właśnie z tego powodu topaz mistyczny wygląda tak zachwycająco.

Topaz mistyczny – kolory

Kolory, które przybiera topaz mistyczny zależne są przede wszystkim od metalu, z którym jest połączony. Szczególnie często spotykany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom powoduje natomiast, że kamień ma fioletowy odcień, niebieski zaś jest efektem podgrzania topazu bez żadnych domieszek. Szczególnie dobre skutki daje obrabianie białego topazu – zwłaszcza pozyskanego w Afryce, Brazylii lub na Syberii.

Zastosowanie topazu mistycznego

Jak już wspomnieliśmy, niepowtarzalne zalety topazu mistycznego są wysoko doceniane przez jubilerów. Chętnie stosują go zatem do produkcji wisiorków, kolczyków i broszek. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana nie tylko do wieczorowych kreacji – doskonale prezentuje się również w pracy. Ważna okazuje się również mnogość barw, sprawiająca, że łatwiej można dobrać ozdoby do swojej kreacji.