Instalacje dla przemysłu

Silniki DC szczotkowe i bezszczotkowe – gdzie się je wykorzystuje?

Zamów silnik DC.

Wiele rzeczy, których używamy codziennie i bez których byśmy sobie nie poradzili, żeby działać stosuje silniki prądu stałego. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, niewielkie lub duże, te urządzenia odmieniły nasze życie, tymczasem przeciętny człowiek najczęściej nie ma świadomości tego, jak są one skonstruowane ani jak pracują te silniki.

Garść informacji o silnikach prądu stałego

Rolą silników na prąd stały jest konwersja energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak informuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym kierunek i zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju istnieją od niemal 200 lat i nie są dokonaniem konkretnej osoby. Do ich budowy, następujących ulepszeń i ostatecznie ich dopuszczenia do szerokiego wykorzystania w wszelkiego typu mechanizmach, przyczyniły się wynalazki i eksperymenty najlepszych inżynierów połowy XIX wieku, takich jak m.in. Michael Faraday, Gaston Planté i Thomas Davenport. Silniki elektryczne na prąd stały skonstuowane są ze dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi tworzy się pole magnetyczne, komutatora, nieruchomego statora, wirnika oraz szczotek. W dzisiejszych czasach na co dzień używane są też silniki bezszczotkowe, które z uwagi na brak tego często ulegającego awarii elementu, są postrzegane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są powszechnie cenione za bezgłośną pracę, a takżewysoką niezawodność.

Silniki elektryczne prądu stałego znajdują się w licznych popularnych sprzętach

Stwierdzenie, iż silniki prądu stałego są stosowane w zasadzie wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli w domu posiadasz czytnik CD/DVD lub w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki elektrycznena prąd stały są częścią sterowanych zdalnie samochodzików czy pociągów, a więc zabawek, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które prawdopodobnie kupimy także naszym synom i córkom. Silniki tego rodzaju znajdują się w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych nieodzownych w licznych branżach przemysłu, między innymi wydobywczej, produkcyjnej czy budowlanej. W przyszłości, dzięki silnikom DC poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie codziennością, a już dziś te silniki optymalizują naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby tak chętnie używane hulajnogi, rowery elektryczne oraz segwaye. Z silników na prąd stały korzystają też hobbyści do tworzenia najróżniejszych zautomatyzowanych prototypów z zakresu mechaniki oraz robotyki.

Choć silniki elektryczne prądu stałego o niewielkiej mocy bez trudu można zamówić w sklepach hobbystycznych bądź z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego zastosowania kupić można na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających profesjonalnego rozwiązania od szanowanych producentów.

Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]