Instalacje dla przemysłu

Motoreduktor – zintegrowany układ napędowy

Jeśli potrzebujesz motoreduktora planetarnego, skieruj się tutaj.

Motoreduktor to w najprostszych słowach nierozłączne połączenie przekładni mechanicznej z silnikiem elektrycznym. Jak funkcjonują motoreduktory i gdzie się z nich korzysta? Dowiesz się tego poniżej.

Motoreduktor – jaka jest zasada jego działania

Motoreduktory pozwalają skuteczniej wykorzystać silniki elektryczne w roli napędu w wielu zastosowaniach przemysłowych. Za sprawą przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika zostaje ograniczona nawet do kilkuset razy, przy równoczesnym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że sprawność przekładni nigdy nie będzie stuprocentowa, wobec tego zawsze pojawia się drobna różnica między mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor często wchodzą również inne części jak hamulce lub sprzęgła. Bezdyskusyjnym atutem motoreduktorów jest fakt, iż są to gotowe zestawy, które można bez trudu znaleźć w katalogu producenta tak, żeby ich parametry dokładnie odpowiadały wymogom danej konstrukcji. Inżynierzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a czasem miesiące, na czasochłonne wyliczenia i testy poszczególnych zestawów części. W zależności od typu oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do sporych, umiarkowanych lub lekkich obciążeń, a także do długotrwałego bądź krótkotrwałego czasu pracy.

Motoreduktor, w którym użyto wielostopniową przekładnię, pozwala osiągnąć niezmiernie wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilku tysięcy.

Motoreduktory – wykorzystywane w każdym sektorze gospodarki

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane z wykorzystaniem różnych typów silników (BLDC, AC, DC oraz szeregowych), dzieli się je ze względu na rodzaj przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. A więc wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (z przekładnią walcową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową).

Brak zapewne takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się wykorzystać motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to przemysł, produkcja żywności bądź spedycja, dzięki motoreduktorom działają różnorodne automaty, takie jak wertykulatory, kolejki w parku rozrywki, linie bagażowe na lotniskach i dachy ruchome. Ogromne zróżnicowanie ich rozmiarów, mocy oraz typów zastosowanych w nich silników i przekładni sprawiła, iż liczbę potencjalnych zestawów, które współcześnie oferują wiodący światowi producenci motoreduktorów, można wyrażać już nie w setkach, lecz wręcz w milionach.

Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]