Finanse

Podstawowe informacje o systemie SWIFT

Jeśli jesteś zainteresowany systemem rozliczeń SWIFT, koniecznie zajrzyj tutaj.

Mimo, iż de facto na co dzień korzystamy z przelewów bankowych, dużo osób po raz pierwszy dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania nałożenia sankcji wobec Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Ale system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych XX w. i jest jednym z podstaw sprawnego działania międzynarodowego rynku finansów.

Co jest najważniejszą zaletą systemu bankowego SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak ten skrót stosuje się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia dużo bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to popularny, lecz nie jedyny stosowany w dzisiejszych czasach system tego typu. Nie licząc przykładowo w Naszym kraju korzysta się także z systemów: SEPA, SORBNET i Express Elixir.Na świecie działają też różne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia między bankami na obszarze danego państwa.

Co jest wobec tego najważniejszym atutem systemu bankowego SWIFT? Działa on nieomal we wszystkich krajach na świecie i stosują go nie tylko banki, których liczba dzisiaj przekracza już 11 tys., ale także giełdy, domy maklerskie oraz sporo innych podmiotów finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi otrzymać unikalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Praktykuje się też przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod posiada 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT popularnych polskich banków

Nawet jeżeli zaledwie sporadycznie korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a przynajmniej wiedzieć jak ekspresowo odszukać taką informację. Niżej wymieniamy kody BIC największych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]