Finanse

Nie każdy wyrób ze złota jest złotem lokacyjnym. Poznaj definicję

Sprzedaż złota - ta niezwykła oferta wszystkich usatysfakcjonuje.

Polacy często myślą o emeryturze i o zabezpieczeniu się na ewentualną “czarną godzinę”. Z tej przyczyny na ogół starają się regularnie odkładać niewykorzystane pieniądze na koncie bądź na lokacie w banku. Od jakiegoś czasu jednak ta metoda jest coraz mniej rentowna – stała inflacja i małe oprocentowanie lokat sprawiają, iż oszczędności nie dają profitu, a nawet z czasem ich siła nabywcza się zmniejsza. Nic więc dziwnego fakcie, że rośnie popyt na nowe formy inwestycji, w tym także gromadzenie złota inwestycyjnego.

Co o złocie lokacyjnym mówią polskie akty prawne?

Inwestowanie w metale szlachetne polega na nabyciu ich wtedy, gdy ich cena na rynku jest niewysoka i ich odsprzedaży, gdy ta wartość podniesie się. Ale warto podkreślić, iż nie każdy produkt ze złota jest uważane za kruszec lokacyjny, zatem przykładowo skupowanie biżuterii trudno nazwać lokatą w złocie. To, co może być złotem lokacyjnym jest wyraźnie zdefiniowane przez prawo naszego kraju, w ustawie o podatku od towarów i usług. Według obowiązujących przepisów jest to głównie złoto próby 0.995 lub wyższej w płytkach albo sztabkach. Natomiast złote monety bulionowe muszą sprostać innym wymogom, aby być uznane za złoto inwestycyjne. Muszą posiadać próbę 0.900 lub wyższą, być wyemitowane po roku 1800 i co kluczowe – muszą być obowiązującym środkiem płatniczym w państwie, które je wyemitowało. Monet inwestycyjnych nie traktuje się jako okazy kolekcjonerskie, zatem nie są numizmatami. Ustawa podaje jeszcze jeden typ złota lokacyjnego – złoto reprezentowane przez papiery wartościowe.

Złoto lokacyjne – czy można kupić je online?

W sklepach krajowych dostawców złota inwestycyjnego bez problemu znaleźć można uznane na całym świecie monety bulionowe z np. RPA czy Austrii, jak i złote sztabki. Zamówienia można składać też przez internet i nie jest to oferta tylko dla majętnych inwestorów. Ci mniej zasobni znajdą online zróżnicowaną ofertę sprzedaży złotych monet o wadze 1/2, 1/4 lub 1/10 uncji, jak i złota w pojedynczych sztabkach o wadze 5, 2, czy 1 g. Dostępne jest dodatkowo złoto w tak zwanych „combibarach”, które pozwalają na odseparowanie z nich, a później zbycie pojedynczych sztabek kruszcu.

Lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]