Finanse

Kurs franka szwajcarskiego – gdzie szukać aktualnych informacji?

Skieruj się w to miejsce jeśli interesujesz się kursem franka.

O franku Polacy nie wiedzą zbyt dużo, w zasadzie zaledwie to, że jest to ta waluta, w której dziesiątki tysięcy osób zaciągnęło kilka lat wstecz kredyty hipoteczne, które dziś spłacają z trudem. Tymczasem historia franka jest bardzo ciekawa.

Frank szwajcarski – nazywany jedną z najbardziej zachwycających walut na świecie

Jak wiadomo, frank szwajcarski to narodowa waluta Szwajcarii, ale jest to także środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak funt brytyjski, euro oraz dolar amerykański, frank szwajcarski jest uznawany za jedną z kluczowych walut we współczesnym świecie. Niemniej jednak nie był to pierwszy pieniądz, który funkcjonował w obiegu na terytorium Szwajcarii. Frank ogólnie mówiąc pojawił się dopiero w XIX w. i zastąpił liczne lokalne waluty, które uprzednio używano w szwajcarskich kantonach. Przez minione dziesięciolecia swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej wyjątkowej stabilności, unikając m.in. licznym zawirowaniom w okresach kryzysów gospodarczych i politycznych, jakie przeżyliśmy w XX oraz XXI w. Co ciekawe, frank szwajcarski uznawany jest za jedną z najpiękniejszych walut na świecie. Ósma seria banknotów emitowana od połowy 90-tych wyróżnia się porywającymi barwami oraz rzadką wertykalną orientacją. Na frankach umieszczono osobistości ze świata kultury (np. Le Corbusiera, Jacoba Burckhardta czy Sophie Taeuber-Arp), a nie jak zwykle bywa – oblicza ministrów, wojskowych lub królów. Z kolei motywem przewodnim najnowszej, dziewiątej serii banknotów są Ziemia, nauka i przyroda.

Aktualny kurs franka szwajcarskiego – takie dane znajdziesz na stronach kantorów online

Frank szwajcarski ciągle cieszy się sporym popytem wśród inwestorów, jednak jego kurs monitorują również uważnie osoby z nieuregulowanymi długami w tej walucie. By poznać bieżący kurs franka szwajcarskiego, zalecamy odwiedzać na stronę kantorów online, gdzie kurs tej waluty odświeżany jest w odstępach kilkusekundowych. Tu można też przejrzeć fluktuacje wartości franka w wybranym okresie. Jest to funkcja pomocna inwestorom analizującym swoje dalsze działania, a także frankowiczom oczekującym na najkorzystniejszy moment, żeby zlecić wymianę waluty przed spłatą kolejnej części pożyczki.