Finanse Nasze porady

Krajowy System e-Faktur – tu wystawisz i odbierzesz fakturę ustrukturyzowaną

Wszystko o e-fakturze.

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., lecz finalnie osobom prowadzącym działalność na możliwość korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać do 2022 r. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym używanie KSeF jest fakultatywne, zaczynając od stycznia 2023 r. stanie się to wymogiem dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z tego podatku.

Faktury ustrukturyzowane – jednolity format dokumentów

Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które posiadają precyzyjnie określoną strukturę danych zapisanych z użyciem języka znaczników XML. Kodowanie XML w zasadzie niewiele mówi człowiekowi, który nie potrafi go odczytać, jednak dla dostosowanego oprogramowania do rozliczania i wystawiania faktur dokument tego typu będzie w pełni zrozumiały. Fakt, iż faktury mają jednakową strukturę powoduje, że bez względu na to których programów księgowych użyją obie strony transakcji, informacje zawarte w fakturze ustrukturyzowanej zostaną rozszyfrowane identycznie. Jest to istotna zmiana na lepsze zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotąd notorycznie mają do czynienia z przypadkami nieprawidłowego przeniesienia w programie księgowym danych z faktur przekazywanych przez klientów w postaci fotografii faktury papierowej bądź pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana całkiem wyklucza prawdopodobieństwo błędu przy przenoszeniu informacji z faktury przez księgową, jak również nieprawidłowego ich odczytania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Używanie Krajowego Systemu e-Faktur zwiększa bezpieczeństwo rozliczeń

Każdy właściciel firmy od stycznia 2021 r. może wystawić lub odebrać faktury ustrukturyzowane poprzez Krajowy System e-Faktur uruchomiony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw przede wszystkim szybciej odbiorą zwrot podatku VAT, są zwolnieni z konieczności przekazywania pliku JPK_FA, jak również zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mogą być pewni, że nie zapodzieją gdzieś faktury (system przechowuje informacje o dokumentach przez 10 lat). Natomiast Ministerstwo Finansów ma w ręku instrument, który pozwala na silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem lepiej przeciwdziała nieprawidłowościom w obszarze podatku od towarów i usług, akcyzowego i dochodowego. Watro dodać, iż obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie równa się zakazowi używania zewnętrznej aplikacji do księgowania, jednakże musi ona zostać zintegrowana z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]