szalunki Kraków, szalunki Peri, wypożyczalnia szalunków
Branża budowlana

Szalunki – systemy do łatwego montażu i demontażu

Deskowanie, czyli innymi słowy szalunki, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Z reguły stosuje się je podczas wylewania murów z betonu – wówczas są one potrzebne do tego, aby nadać im właściwy kształt i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się również w czasie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie przestrzeni na okna, drzwi i bramy. W tym artykule wyjaśniamy, z czego wykonane są współczesne szalunki i jak mogą znaleźć je inwestorzy.

Szalunki z drewna, metalu bądź sklejki

Najstarszym typem szalunków jest konstrukcja sporządzona z drewnianych desek czy też mocnych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po rozebraniu może być wykorzystana ponownie. Demontaż takich szalunków jest jednakże kłopotliwy – większość wykonawców oraz inwestorów wybiera więc zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania oraz składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wytworzone z metalu, sklejki bądź drewna, jak również łączyć w sobie 2 a nawet 3 materiały. Zwykle jednakże wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a strukturę spajają belki, głowice ze stali lub aluminium, łączniki i narożniki.

Wynajęcie szalunków – kto powinien skorzystać?

Przedsiębiorstwa na co dzień zajmujące się pracami murarskimi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają planujących wybudować pojedynczy obiekt i ekip, które zwykle świadczą inne usługi. Nabycie wszelkich modułów niezbędnych do złożenia szalunku nie byłoby rentowne . Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wynajem szalunków.

Lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]