Branża budowlana

Suchy dom – izolacja przeciwwilgociowa fundamentów

Fundamenty to najważniejszy element każdego budynku. Już na etapie stawiania budynku musimy zatroszczyć się o to, aby konstrukcja była wytrzymała. Znakomite właściwości ma izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Zobaczmy więc przed czym zabezpiecza taka izolacja.

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – zabezpiecz dom przed niekorzystnym oddziaływaniem wody

Czynniki atmosferyczne mają znaczący wpływ na strukturę nieruchomości. Negatywne następstwa przynosi zwłaszcza działanie wilgoci, co może być przyczyną szybkiej utraty ciepła. Wilgotne fundamenty powodują, że rośnie poziom przepuszczalności cieplej nieruchomości, a tym samym wzrastają koszty centralnego ogrzewania. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów jest najczęściej wykorzystywaną formą hydroizolacji, która zabezpiecza budynek przed negatywnym oddziaływaniem wilgoci oraz tzw. podciąganiem kapilarnym. Używa się ją tak przy nieruchomościach użytkowych, jak i przemysłowych. Konstrukcję zabezpiecza się przy pomocy rozmaitych rodzajów izolacji. Izolację przeciwwodną wykorzystuje się w skrajnych przypadkach, czyli tam, gdzie mamy do czynienia z tzw. wodą naporową. Z kolei o wiele częściej stosowana jest lekka izolacja, która pomoże ochronić podstawę budynku przed naturalną wilgocią.

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – masy hydroizolacyjne i powłoki polimerowe

Podstawę budynku można izolować na zewnątrz oraz od wewnątrz. Wykorzystuje się do tego różnorodne tworzywa budowlane, takie jak papy, zaprawy cementowe, masy asfaltowe lub dyspersje akrylowe. Trzeba podkreślić, że profesjonalna izolacja przeciwwilgociowa fundamentów wymaga zrobienia osobnych schematów dla newralgicznych punktów takich jak kąty, załamania i brzegi ścian. Dlatego roboty warto powierzyć specjalistom o ustalonej pozycji na rynku – tylko wtedy będziemy pewni, że nasz dom jest stosownie chroniony przed działaniem wilgoci.