Branża budowlana

Sklejki szalunkowe – do czego służą?

Tu zamówisz sklejki szalunkowe.

Deski szalunkowe to istotny moduł konstrukcji szalunkowych. Tę funkcję mogą pełnić zwykłe deski z drewna lub płyty wykonane z innego materiału, jednakże na ogół stosowana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można zatem wybudować obiekty z murami wykonanego z tego kompozytu. Szalunki mają również zastosowanie w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają utworzenie otworów na stolarkę, tj. okna czy drzwi. Objaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jej potrzebujemy, a nie chcemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach z reguły używane były deski z litego drewna. Te jednak były drogie, a przy tym nie posiadały właściwych parametrów – przede wszystkim źle radziły sobie z zawilgoceniem. W związku z tym współcześnie używana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z przeróżnych gatunków drewna – na ogół z olchy, topoli lub brzozy. W ofercie producentów znajdują się przeróżnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, do których produkcji stosuje się żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Drugi częstokroć wykorzystywany wariant to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Firmy budowlane dysponują przeważnie swoją sklejką szalunkową wraz z modułami umożliwiającymi jej łączenie. Kiedy jednak planujemy budowę garażu lub domu własnymi siłami, nie ma konieczności kupowania wszystkich części szalunków – możemy je wynająć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Poza samymi deskami szalunkowej, firma oferuje też wynajem innych akcesoriów niezbędnych do postawienia szalunków – między innymi głowic oraz łączników.

Lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]